среда, 2. фебруар 2011.

Lepota mušice 8


Da nastavimo. Kad smo kupili čizme (neće se bace, mušičarili ili ne), na redu su štap, čekrk I mušičarski konac (zovu ga I šnjur).


Mušičarski štapovi su kao što znamo, drugačiji od onih za varaličarenje, te pecanje plovkom.

O ovome smo govorili u poglavlju 4 ali da vas ne maltretiram da prevrćete stranice unazad, ukratko, mušičarski štap je elastičniji, a zabacivanje na klasičan način jednostavno ne radi jer na kraju konca nema težine, odnosno ona je zanemarljiva (dobro sad, neki put I nije kad se bacaju teški strimeri za štuku ili smudja ili morski ribolov, ali o tome docnije).



Mušičarski štap služi da sprovede konac od čekrka (koji manje-više služi kao spremnik, za razliku od mašinice ili multiplikatora koji imaju ključnu ulogu u izvlačenju I zamaranju ribe), da koncu pruži energiju za bacanje, dalje da mušici obezbedi pokret I da nam pomogne da zakačimo i izvadimo ribu.  

Kako rekosmo, ima ih raznih ali će moderan štap za početnika svakako biti od grafita. Odnosno, ako ga niste nasledili ili dobili na poklon, možete ako imate mnogo para da pazarite I onaj od cepanog bambusa (ako tražite pažljivo, može da košta I manje – koliko grafitni štap više klase).  



Sledeća stvar je akcija štapa – odnosno da li je isti manje ili više elastičan (brži ili sporiji). Nekima odgovaraju brži štapovi, drugima sporiji, ali je početniku (ako ima koga da ga posavetuje na licu mesta) najbolje da odabere nešto na sredini.  Ovo zato što će neko vreme svejedno provesti učeći, a za to ni jedna krajnost nije dobra.  

Oni koji  imaju novac da kupe bambusove štapove ne podležu gornjem jer je odnosni pribor svejedno sporije akcije zbog prirode materijala. 


Moderni štapovi nisu teški, ali se na kraju dana razlika itekako oseti. Medjutim: Sad će borci za rodna prava da me ubiju ali pol I godine takodje igraju ulogu. Mada neke žene koje znam imaju snagu za dvojicu, najveći broj je, što rekla moja pokojna baba, “slabiji u ruke”.  Dakle, za žene, decu I tinejdžere, laganiji štap srednje ili progresivne akcije.

Bilo kako bilo, početniku valja birati duže štapove (oko 2,70m) jer bolje sprovode konac i bacanje je lakše. Ako rečeni početnik ima sreće da lovi iz čamca, duži štapovi drže konac, a na koncu mušicu, a na mušici oštru udicu, dalje od očiju I nosa njegovih, ali I od očiju I noseva I ušiju kolega mu, što je fakat korisno. 

Štap takodje valja da ima sprovodnike koji nisu oštećeni, iskrivljeni, itd… prvi sprovodnik koji ima umetak od keramike ili tako nečega je jako važan, posebno u ova vremena kad se sve pravi u Kini (daleko bilo da kalpim industriju najmnogoljudnije zemlje na svetu I bratske nam socijalističke republike ali šta sad – čak I tamo gde ne bi trebalo potkrade im se bofl), te isti ne sme da bude oštećen jer će pojesti konac koji je skup (videćete, monogo stvari u mušičarenju se radi da bi se sačuvali ili zaštitili skupi delovi opreme).

U sledećem nastavku oko toga šta je AFTMA broj I zašto je bitan, kupovini štapa I sličnim petljancijama. 

уторак, 1. фебруар 2011.

Objašnjenje

Elem, ja biram kafane po gostima i po gazdama. Novi gazda  kafane u kojoj sam voleo da sedim mi nikako ne odgovara (ruku na srce,  lokal mi kao takav odavno nije skroz odgovarao, ali su gosti bili u redu). Starog gazdu dobro poznajem. Nije što je bio, nekako se probrcnuo, ali kako god ... neki put se stvari rade u ime dobrih starih vremena... Zato sam otvorio sopstvenu kafanu, makar bio ugostitelj amater.  Kod mene može da se sedi 'nako, može i na veresiju, pušenje dozvoljeno. Ko doš'o - dobro doš'o...

Pitali su me tamo šta mi se kod novog gazde ne svidja. Pa kao što rekoh, nije mi se svidjalo ni kod starog jer je krstio vino i razvodnjavao rakiju i pravio ćevape od soje, terao dobre kelnere, krčmio inventar, i tako dalje, ali je nekako radila nostalgija, činjenica da sam tamo radio onoliko godina, pa me nešto držalo, šta li... Ovo sad ima samo ime. Mož' biti da grešim, ali mi je nekako bolje ovde.

p.s.
kako rekoh, ja sam kafedžija amater, pa mi je uredjenje prostora slaba strana. ako neko zna kako da sredim ovo da liči na nešto nek mi kaže - nešto na priliku "za idiote - kako grafički srediti stranicu" - jer kad sam ja prelamao novine još su se špiglovi sekli makazama 

Lepota mušice 7 (Arhiva Blog B92)


RELIGIJA| SPORT| UMETNOST| ŽIVOT| ŽIVOTNI STIL

Lepota Mušice 7

Aleksandar Vasović RSS / 27.01.2011. u 10:45
I dobro: kad smo na osnovu egzaktnih dokaza shvatili da je mušičarenje jedan jako star I cenjen sport, te na osnovu toga, a I onoga što smo čuli, videli u filmovima I pročitali kod recimo velikog mušičara i lovca i pijandure Ernesta Pape Hemingveja, zaključili da želimo da se bavimo istim, valja znati šta nam je za to potrebno.
Mušičarenje je razmerno skup sport I ište podosta: čizme, prsluk, kabanica, jakna, štap(ovi), čekrk (čekrci), špulne za čekrke, mušičarski konci, predvezi (u daljem tekstu leader), podvezi (dalje tippet), torbe, kutije, makaze, hemostatski forceps običan  ili pak kupovna klešta (za vadjenje udice), mreža (ponegde je i obavezna), nož, mušice, pa onda ako sami vezujete mušice (što je takodje deo sporta) I stega, kontrapinceta, makazice, držač kalema i još ihihi onoliko kojekakvih andrmolja bez kojih se suštinski može ali ih je lepo imati (jer je šareno budali drago).

completeOUTfit.jpg 
'Tedoh reći može i manje i jeftinije, ali o tome kad budemo pričali o japanskoj tenkara tehnici ili italijanskoj Pesca alla Valsesiana.
Elem, idemo redom:
Čizama ima više vrsta I bez njih se ama baš nikako ne može. Odnosno može, posebno leti kad je lepo I toplo vreme, a vi se lepo razgaćite I udjete do tura u ‘ladnu vodu, a tu se u plićaku 'ladi gajbica sa pivom, te vodom i vinom za špricer, a na obali se na dobrom žaru okreće jagne, pa se sve raskokalo od debljine.
Medjutim, verovali ili ne, rizikujete da se zeznete I da, poput mene kad sam u julu stajao tri sata u Sutjesci, upadnete u hipotermiju. Bilo mi je potrebno da skoro onoliko koliko sam proveo u vodi ležim na vreloj steni ne bi li se zagrejao. I još na to stajanje u ladnoj vodi u gaćama idu i ini problemi kod ženskog sveta, a u vezi sa itd itd itd, a kod muškog u vezi sa itd itd itd.
K tome činjenica da vas čizma štiti od kamenja, klada, granja, zmija, da vam pomaže da ne izgubite ravnotežu na klizavom kamenju i polomite vrat ili se utopite… a dešavalo se…
Fusnota: Kad sam bio mali, stalno su me komšije zezale kad me vide da se sa Morave vraćam sa štapom, a bez ribe: "U ribara mokre gaće, za večeru ne zna šta će!" 
Sa druge strane, mušičarski konac se može baciti samo onoliko, što nije predaleko, pa je gaženje po vodi obavezan deo posla. Fakat može I sa obale, posebno ako je potok omanji, ali onda imamo problem sa zabacivanjem, odnosno mršenjem, granama, kidanjem tippeta (koji je skup), gubljenjem mušica, itd itd itd, sve sasvim dovoljno da vam smuči dan, ribolov, provod, život I sve ostalo.
Čizme do kolena nemaju posebnu svrhu sem ako, na primer, lovimo sa visoke obale I gde se zbog dubine ne može zagaziti, pa tu služe kao sredstvo protiv kaljanja I kvašenja čarapa (a poznato je da Srblji veruju da mokra čarapa i/ili promaja izazivaju trenutnu smrt ako ne nešto još i gore).  Valjaju i od zmija (kojih po Balkanu u proleće i leti pa sve do rane jeseni – a vidjao sam ih i u kasnom Oktobru -- ima podosta, a naročito poskoka i to baš tamo gde su i nama zanimljive pastrmske vode). 
Ostaju nam ribarske čizme do kukova i takozvane kombinezon čizme do pojasa ili do grudi. To je već stvar izbora. Neki vole čizme do kukova i to one, tzv “piroćanke” od teške zelene ili crne gume. One se vezuju za kaiš od pantalona i štite do dubine od otprilike pola butina (ne zaboravite da voda pljuska i zapljuskuje pa se onda neprijatno iznenadimo, posebno u martu ili aprilu kad je voda velika, brza i hladna). 
KD2vXo6ltRujNhoq_0zG-Hy0-83QOmjqVhdLQa_VmfnD9uKVsJkVczDPjY0XAVYujzWW1DRuepHnAVZEGhyEYRDkVDRkfgg6DON37nzC_VoBa8QYMwMJc53od9-lCn0fEjt-oL7bm98uUnjwH3mXjflx5fDD9U4f2VIdbc6ijZmtyS-9ASmwVfFW 
Opet, bezbednije su jer se mogu brzo skinuti u nevolji (takodje egzaktno dokazano na Moravi kad sam se nakon saplitanja preko klizavog panja uvalio u vodu) ali samo ako nisu vezane za kaiš.
Da razjasnimo – čizme pune vode vuku na dno kao kamen. Sad, zamislite Taru, u kanjonu, u maju, voda još velika, kolega mušičar se oklizne, zvizne dole u vodu, čizme se napune u sekundi i samo ga nestane. Jedva smo ga izvadili jer ga Bog pogledao u vidu neke klade koja je stajala zaglavljena izmedju stena, par metara od obale pa se uhvatio za nju I držao dok mi nismo došli.
Nema zezanja. Svako se po neki put uvali u vodi. Neki i po više puta. Naravoučenije - nositi ranac sa preobukom, a ako je vreme hladno, negde gde je zgodno nabacajte drva za vatru da se grejete. Bez svake šale.  
Čizme do kukova još imaju dobru stranu što se kad izadjemo iz vode mogu posuvratiti do kolena I što se onda u njima može komotno hodati (nekoliko sezona sam tako pre podne lovio fazana I zeca, a onda bih predveče samo podigao čizme I spustio se do Morave da čekam patke na večernji prelet). Uzgred, koštaju manje I lakše se krpe.
Kombinezon čizme do pojasa ili grudi su dobre jer dozvoljavaju da se bezbedno zagazi jako duboko. U mom slučaju skoro metar I po (jer sam povisok I potežak pa em imam gaz, em deplasman).  I njih ima nekoliko vrsta. Oni od čiste gume su tvrdi I teško se cepaju, ali su teški I potparavaju, pa na kraju bude svejedno stajali u vodi ili bili mokri od znoja.
Neoprenski kombinezoni dolaze ili sa tzv čarapom – na njih se navlače posebne cipele za vodu koje štite zglob, pomažu od klizanja I čuvaju neoprene od cepanja (neopren je ono sundjerasto što oblače ronioci) ili sa delom čizme preko gležnjeva (cipela sa sarom) pa je to sve zalepljeno za nogavice (što je po mom mišljenju bolje jer je kompaktnije i manje zezanje da se navuče i manje košta.
CwdjAFlH4gUEj4skrRCcmZhO7s2oPyF6HEaVpQi9qrdI6GhI5YD6u82CUpqVGQY2BPgyRERIZoo5rzdOTA9C0M6-PPxZBPWkNonCmnvLsRvJrFcTfbwYA_JBIw8eg9TOPFAPADr7FZt0ZUCGZggFmbLPFlylcI8 
Oni medjutim imaju manu što se lako cepaju I što nakon nekog vremena takodje krenu da potparavaju.
Jedne godine sam opremljen ovakvim kombinezonom, pa recimo, sredinom maja otišao na Skrapež. Sve je bilo u redu dok nisam morao da se probijem kroz neko glogovo trnje ne bi li plasirao mušicu povelikoj pastrmki  koja je prema suprotnoj obali kupila insekte sa površine. Sad, glog ima dugačak I jako tvrd trn koji je kako sam docnije video, isekao tri santimetra dugačak prorez  u visini kolena. Ju mog iznenadjenja kad sam shvatio da voda temperature malo preko 10 stepeni (možda je bila toplija, al' je meni bila jako hladna) jurca unutra.
Xsa4pkBVNG5DeuRjiXlT6NwieWDwBO77aGxT_jswc14VTmNPQ8xDCxilTVng7hCUf4zo4_cTbpmSFikOlwSb4K0dvJRTy7Z9eOiiivLN03ExkWb49cOw4lHSX40PVA-0sKggOGqWhRzd9iaHfg5InPTagUyNeWfO2I3oxQ3jAUPU2vo6Iqrhyv9LR1UlIqmg3A5AQ8Puq8YCoiexViVVpQ 
Narednog dana sam kupio “piroćanke” do kukova, a neopren je odleteo u kontejner I sa njim 50-ak dolara investicije.
Gumirano platno nije loš izbor za čizme-kombinezon jer ih čini laganim ali se lako cepa I ne štiti od hladnoće jer je tanko, pa onda valja obući untrciger ili debelu trenerku. Kad se mušičari u brzoj I dubokoj vodi imaju tendenciju da se gužvaju oko nogu I da prave žuljeve. 
YYh04NGcaUwwIGhH6CqX8DRf3w7oaJa8pQhVVSdCgfRW5sQnJcd8lpFyCLgoZgAhGvd_btor4HmMyFYsxaDggU99ViGJApyCBqC_A9aJOypDZKUlhBybb8SaoFPz_aL9s4LUHCH4Tr-Tjhu7ag3PX4Dz1-rQXu2tVZIZGElU2XA 
Novi materijali poput GoreTex-a I njemu podobnih su najbolji, bilo da dolaze u formi kombinezona sa čizmom ili neoprenskom čarapom. Potpuno su vodonepropusni, razmerno otporni na cepanje, dobro greju I dozvoljavaju isparenjima da odu napolje kroz materijal. Poneki imaju i ojačanja od kordure ili dajname (jako tvrdi materijali) na kolenima I turu. I koštaju najviše.
v3uEdB2I8CS5WEcwv4-YOFN5QWYfSZzslXiYRCviNe0MlOr-QjhLol-4j4TpPygjYjWWNeqKy7Xq9UcBjNWa0pN8QdFzoH_zsjn5xMSkSkBOxcNogAi4DiXG8Jqnj_I7z4AEtketcMuLzDeH7MHnVYXfD0Uq 
Skoro svi kombinezoni imaju jedan ili više džepova na grudima koji valjaju da se u njih smesti najpotrebniji pribor (kutija mušica, perorez, rezervni tippet i leader, forceps, čokoladica i flasteri).  
Kako god da se odlučite, na SVAKI kombinezon stavite jak i širok kaiš (ima namenskih ali to je dodatan trošak, a valja I onaj stari vojnički opasač).  On za svrhu ima da spreči da vam čizme padnu u vodu ako puknu tregeri, ali I da na trenutak spreči naglo prodiranje vode za slučaj da se strovalite u nju, taman da probate da se izvučete razmerno suvi ili barem sa tri umesto 15 litara vode unutra.  
Što se,  kako onomad reče jedna voditeljica našijeh televizija "cene koštanja " tiče, nisam pametan. Svako prema džepu. Ima solidnih čizama za razmerno male pare. Opet kažu Englezi da je najskuplja stvar - jeftina stvar. 
nastaviće se 


halmanhalman14:52 27.01.2011

Опрема

Васке, ово бре испаде скупље и од лова !!!!!
Aleksandar VasovićAleksandar Vasović15:24 27.01.2011

Re: Опрема

Васке, ово бре испаде скупље и од лова !!!!!


pa u stvari i nije ako znaš kako kupuješ. jer za totalnog početnika je razlika izmedju balzerovog štapa od 80 eura i hardijevog od 300 eura nebitna u smislu rukovanja štapom i učenja. jednako kao i što je svejedno da li ti je prva puška zastavina ili holland-holland ako o njoj pojma nemaš i tek treba da naučiš. filozofija u mušičarenju ti je slična lovačkoj - nema, na primer, dobrog i jeftinog čekrka, kao što nema ni dobre i jeftine optike. mušice vezuješ sam i onda te izadju 10 puta jeftinije ako se malo pomučiš (a i dobra je razbibriga). čizme kupi "tajger pajrot", a ne orvis, prsluk - valja za početak i kineski ako mu sam prošiješ šavove da se ne raspadne, pa kupi posle orvisa. itd itd.. ja dan danas lovim pastrmku sa dva abu-ova štapa 5/6 i 8/9 koje sam kupio pre 15 godina i ne nameravam da ih menjam. itd itd. kad se vidimo će ti pokažem i objasnim.

Lepota mušice 6 (Arhiva Blog B92)


SPORT| UMETNOST| ZDRAVLJE| ŽIVOT| ŽIVOTNI STIL

Lepota Mušice 6

Aleksandar Vasović RSS / 20.01.2011. u 13:48
Dvadeseti vek … izmedju kolonijalnih, svetskih ratova, okrobarske revolucije,  radio aparata, kubanske krize, nesvrstanih, filter cigarete, turbo motora, aviona, televizije, Koreje, Staljina,  penicilina, Apola, Rolingstounsa, interneta, veštačkog kuka, Vegete, Harija Džemsa I ostalih dostignuća, čovečanstvo je nastavilo tihu revoluciju u mušičarenju započetu u 19om veku.
images?q=tbn:ANd9GcRQFRpkiILInxZEJ5B3fsiovd-WUcFDnkxzKQnd9IHd5Z_GJI6U 
Suva I mokra mušica, te nimfa (o tome šta je nimfa, docnije kad se budemo bavili osnovama entomologije) su, zahvaljujući genijalnosti Edvarda Makenzija Skues-a ostale prevashodan način lova na pastrmku I lipljana o kojima piše u knjizi Mala Taktika za Krečnjačkoe Potoke (sadrže visok sadržaj minerala, bistri su i brzi I pogodni za pastrmku I lipljana).
 skues.jpg
U medjuvremenu je izvesni Vud izmislio impregnirani konac koji je ostajao na površini dok je mušica tonula do lososa koji je plivao tik ispod. Ovo danas ne izgleda kao bog zna kakvo otkriće ali je tada izazvalo revoluciju jer je omogućilo lov na letnjim vodama. Važno je pomenuti I Li Vulfa koji je izmislio dve do danas nezaobilazne mušice – White Wulff I Royal Wulff (o tome kako se vezuju I za šta tačno služe, docnije). 
Pred kraj 19-og veka je jedan farmer iz Ajdahoa, neki Trude shvatio da se dlaka iz jelenskog ili kravljeg repa u vodi složi tako da imitira insekta ili ribu pa su namon mnogo probe I pogreške rodjeni takozvanihairwings strimeri koji danas love lososa, a I podosta pastrmke (pukovnik Luis Tompson je naime video Trude-ove velike strimere, pa ih je smanjio I načinio pastrmskim).
images?q=tbn:ANd9GcRyXscwSpBfW5od3soags0speOkdy6oS0_hj0-CQPr1iaywx3ai7Q 
Razvoj hemije je učinio da se prirodna sirova svila sve manje koristi za predveze, nego su proizvodjači 30ih počeli da umesto ovoga prave takozvanu Japansku Svilu I da je docnije prodaju pod raznim imenima, npr Telerana Nova, Padrona, Jatgut I Subgut.  Osnova je I dalje bila svila iz lutke svilene bube koja se mašinski upredala do željene debljine, pa je kuvana u mešavini tutkala I ekstrakta morske trave, hemijski se sušila I polirala. Iako je proizvod bio sumnjivog kvaliteta, ostao je popularan do 60ih I pojave najlona kakvog ga znamo danas. Jednako je unapredjen I konac.
Izmedju dva rata izmišljen je široki čekrk koji je konačno hvatao dovoljno konca. Firma Malloch  je napravila čuveni Sun and Planet (Sunce I planeta), nazvan po tome što je ručica rotirala oko sebe, a istovremeno sa burencetom oko glavne osovine, baš kao što planeta rotira oko sunca.
 images?q=tbn:ANd9GcRfG342f9gJirTgWM6P9VMteRNEAORuUCOHHwfqAQ2e_VWXzCxV_A
Sledili su ih Farlow sa Patented Still-Handle Reel, I Cooper Multiplying Reel koji je imao stepen prenosa, pa je jednim okretom ručice dva puta obrtao burence.  Imai h I danas, jednako kao I automatskih čekrka koji sami namotavaju konac (i nisu skupi).
 images?q=tbn:ANd9GcSpnMpSdL6ftd4w0aqsSICvE_71aDPpDbXABSHuS76DyjK-tcgXpA
Štapovi za pastrmku su uglavnom bili dvodelni, jednoručni, osmougaoni I od cepanog bambusa, izmedju 3,20 metara I 4 metra, a težina im se merila u stotinama grama. Većina štapova za lososa su ostali bitno duži ali su bili i znatno lakši. Ferula  (pogledati Lepota Mušice 4) je konačno trijumfovala nad cepanim štapom (gde su se dva koso isečena kraja spajala prstenovima I vezivanjem), iako su se ovi potonji zadržali do 1950ih, a pojedini egzotični autori ih prave I danas.  
images?q=tbn:ANd9GcQumMzvhhVX2BwzYRnTeLr1yJ_Zn9tJWBmxJq5JKsB8PfSYa5Mz 
Nešto pred II svetski rat neki proizvodjači probali su da prave štapove od aluminijuma ili šupljeg čelika, ali su odnosni bili krti, tvrdi ili nepostojani.
Onda su se pojavili štapovi kakvima ih znamo danas, prvo od fiberglasa, pa ugljeničnog vlakna ili čak borona (krti su I uglavnom zaboravljeni) I raznih mešavina svakojakih materijala. Čekrci su postali čudo mašinstva, od avionskog aluminijuma, titanijuma ili grafita. Konac je višeslojan, predvezi su najlonski, konični, plivajući, tonući… Cela industrija koja se bavi mušičarenjem teška je na stotine miliona dolara godišnje.
I tako, dodjosmo do pravog početka priče.
nastaviće se

Komentare je moguće postavljati samo u prvih 7 dana, nakon čega se blog automatski zaključava

marta lmarta l14:21 20.01.2011

lepota musice


Aleksandar VasovićAleksandar Vasović14:24 20.01.2011

Re: lepota musice



antioksidantantioksidant14:34 20.01.2011

Re: lepota musice

za one koji ne znaju ko je vaske

Jelica GreganovićJelica Greganović15:07 20.01.2011

Vasoviću,

ti ako nastaviš ovako s tim muvama, ja ću morati da primenim



sve će na leba da mi odu...


Aleksandar VasovićAleksandar Vasović15:25 20.01.2011

Re: Vasoviću,

i ja muvu za trku imam

Jelica GreganovićJelica Greganović15:32 20.01.2011

Re: Vasoviću,

Aleksandar VasovićAleksandar Vasović15:33 20.01.2011

Re: Vasoviću,

vid' vid' počeli smo se i šamarat' 
angie01angie0115:48 20.01.2011

Re: lepota musice

a je l imash za ovakvu?

49 4149 4118:50 20.01.2011

Re: lepota musice

angie01
a je l imash za ovakvu?

Samo, mesni mamci; mlecni, musicavi - nikako.
albicillaalbicilla21:36 20.01.2011

Re: lepota musice

volim taj film, cak sam mu i naslov ovde koristio
angie01angie0115:46 20.01.2011

lepota mushice!

docsumanndocsumann18:13 20.01.2011

Re: lepota mushice!

meni je ta patnja koju riba doživljava kad joj udica probode obraz jednostavno užasavajuća, vratio je ti poslije nazad u vodu ili ne ...
49 4149 4116:09 20.01.2011

Moj Vasovicu

Sve je to lepo, al'se to radilo i ovako..

Hodas od zbuna, dva sata; naravno samo drenovog.
Trazis, trazis, da bude prav; ni kratak ni predugacak, da mu je debljina na vrhu sto tanja, rukohvat dovoljno jak.

Pa deljes nozicem koru, susis, na vrhu savijas blago; da tokom susenja od par dana u hladu ostane blago savinuce.

Testiras gipkost, elasticnost, lakocu, maksimalnu savitljivost; posle susenja.
Ako prodje test-nije pukao, dobro je.

Ako ne, jovo-nanovo, od zbuna do zbuna-drenovog.
Aleksandar VasovićAleksandar Vasović16:22 20.01.2011

Re: Moj Vasovicu

Hodas od zbuna, dva sata; naravno samo drenovog.
Trazis, trazis, da bude prav; ni kratak ni predugacak, da mu je debljina na vrhu sto tanja, rukohvat dovoljno jak.


sve je to tačno, ali je štap leskov -- od dva - tri metra, pa ga usečeš ovog leta i ostaviš na tavanu do narednog, pa kad je dobro suv odeljaš koru i išmirglaš, a dole dršku uvežeš koncem da ne kliza, i na nju onaj držač za čekrk na klips. i sprovodnike napraviš od čelične žice. eno imam jedan, igraju se sad deca sa njim
muaddib92muaddib9217:22 20.01.2011

Malkice komplikovano..

Harija Džemsa I ostalih dostignuća,

.. надам се да сте овде мислили на трубача Хари Џејмса, а не на Хари Потера 
Otherwise, колеге пецароши, нама ловцима све ово делује увеликЕ компликованије у односу на оно што је нама потребито: пушка, метак..
Али у сваком случају, верујем да делимо једнаку љубав према боравку у природном окружењу.
Стога, најпоздрав 
Jelica GreganovićJelica Greganović17:56 20.01.2011

Re: Malkice komplikovano..

Muade, a zar vi lovci ne možete takođe da napravite sami oruđe?



Sin mog kuma lovca, star 10-ak godina takođe već lovac, vežba praćkom i to mi demonstrira skidanjem nogu letećim insektima kad ateriraju...bila sam impresionirana, iako sam prvo samo brinula za to da ne ostanem bez nekog uveta ili sličnog dela tela koje mi viri iz siluete...
muaddib92muaddib9220:59 20.01.2011

Re: Malkice komplikovano..

Хех, Лелице, у своје време било је и праћки, дрвених мачева, али најозбиљније оружје ми је у селу направио стриц: лук са стрелом чији је врх био зашиљена жица од старог кишобрана. Читава је ту фртутма била када ми је тзв. Друга Мама (скраћено Мама, у ствари очева маћеха која нас је оЖобавала  дозволила да том стрелом убијем кокошку за ручак тог дана.. Распаметио сам живинско јато јурцајући, пар пута и погодио одабрану кокицу у крило, наравски без икаквог успеха  Онда се она уозбиљила и прорадила је ефикасно сатара
.. а сада ме понекад и фазани тако умеју да ухебу - уфф, када ми псовке могле да убијају 
da ne ostanem bez nekog uveta ili sličnog dela tela koje mi viri iz siluete...

Брига је основана  , осим уколико се малиша не вика Давид
Aleksandar VasovićAleksandar Vasović10:39 21.01.2011

Re: Malkice komplikovano..

. надам се да сте овде мислили на трубача Хари Џејмса


jesam. hari za mene nije džejms nego džems jer je pre jedno 40 godina moj ćale odnekud izvukao dve ploče i rekao "ovo je hari džems, najbolji trubač na svetu." i odnosni trubač je za mene ostao džems. bio je i kamion džems "patrolac" (koga ću kupiti i restaurirati kad-tad, pa crk'o - ost'o)

meni je kao prevashodno lovcu, mušičarenje nešto kao paralelna stvar. jednako je zanimljivo, a pošto sam aktivno idući u lov nekih 45 godina (prohodao sam u lovištu) o istome naučio ponešto, onda je i nekako novije jer se njime zanimam kraće, pa me sledstveno tome zanima  bilo kako bilo, mislim da se dva sporta ne potiru.


muaddib92muaddib9212:03 21.01.2011

Re: Malkice komplikovano..

hari za mene nije džejms nego džems

ОК, продато - и мој матори га зове Џемс, још увек га памти по филму 'Бал на води' са Естер Вилијамс (ево трудим се, нисам написао Уиљмз  Уосталом, коме је важно како се изговара ако смо се разумели? И срећно са камионом, лепо то звучи када се има такав циљ!
Слажем се да се спортови не потиру. Моје искуство са пецањем је, пак, рано почело (у 5-тој години, на Ибру, Звечан: 49 41 може посведочити да је тада ова река била зеленкаста и имала рибе) али се још брже завршило, пошто сам углавном успевао да замрсим најлоне на оним машиницама (звали су их блинкер ?
Од 6-те сам кренуо да каскам за ћалетом по лову, ево јаких пола века, од чега готово 40 година са оружјем. Ћале је пре три године у лову доживео први инфаркт и престао да иде, сада идем са сином, братом и његовим сином.
Поздрав 
Aleksandar VasovićAleksandar Vasović12:19 21.01.2011

Re: Malkice komplikovano..

и мој матори га зове Џемс, још увек га памти по филму 'Бал на води'


sa Ester Vilijams i Ksavijerom Kugatom 



Ибру, Звечан: 49 41 може посведочити да је тада ова река била зеленкаста и имала рибе)


kad ono behu sankcije pa ništa od industrije nije radilo par godina, ja uzvodno od bogutovca, loveći klena, ulovim pastrmku. i to par puta u dve godine... i rakove sam nalazio...
muaddib92muaddib9214:43 21.01.2011

Re: Malkice komplikovano..

.. на линку ИМДБ можеш видети да је и Хари Џемс са својим Music Makers-има свирао у овом филму:

http://www.imdb.com/name/nm1292615/

..али uncredited. Сви посебно памтимо познато извођење '' Hora Staccato'


Bathing Beauty (performer: "I'll Take the High Note" 1943 - uncredited, "I Cried for You" 1923 - uncredited / "Trumpet Blues and Cantabile" 1942, "Hora Staccato" 1906 - uncredited, "Boogie Woogie" - uncredited)


Да му није гудача, чиста Гуча 

Иначе, природа је чудо, па си и мене присетио санкција: тамо спролећа 1993-ће сам послом ишао у Трепчу и Ибар је поново повратио зелену боју (1980-тих је имао боју свеже рђе 
49 4149 4113:04 22.01.2011

Re: Malkice komplikovano..

muaddib92
hari za mene nije džejms nego džems

ОК, продато - и мој матори га зове Џемс, још увек га памти по филму 'Бал на води' са Естер Вилијамс (ево трудим се, нисам написао Уиљмз Уосталом, коме је важно како се изговара ако смо се разумели? И срећно са камионом, лепо то звучи када се има такав циљ!
Слажем се да се спортови не потиру. Моје искуство са пецањем је, пак, рано почело (у 5-тој години, на Ибру, Звечан: 49 41 може посведочити да је тада ова река била зеленкаста и имала рибе) али се још брже завршило, пошто сам углавном успевао да замрсим најлоне на оним машиницама (звали су их блинкер ?
Од 6-те сам кренуо да каскам за ћалетом по лову, ево јаких пола века, од чега готово 40 година са оружјем. Ћале је пре три године у лову доживео први инфаркт и престао да иде, сада идем са сином, братом и његовим сином.
Поздрав 

Neverovatno koliko je ta reka bila bistra i imala izuzetno bogati fond riba.
I ne samo ona, sve tri; ako se ona treca moze nazvati rekom.

Jata skobalja u doba mrescenja, virovi puni jegulja, stuka, mrena, komadina klenova.

Moj komsija je ulovio Soma 25 kg, pojedinci hvatali Somove, preko 150kg; a pricalo se i o kapitalcima od 300kg da su vidjani u Sitnici.

Od uzine u skoli, americke pomoci zuti sir i beli hlebac - ostavljali komadici, gnjecile loptice i hranila jata riba; sa tog sada "cuvenog mosta".
docsumanndocsumann20:08 20.01.2011

lanac ishrane